Arytmia. Co to jest?
Większość z nas wcześniej czy później doświadczy nierównego bicia serca , kołatania, przelewania w klatce piersiowej czasami pulsowania w szyi. Wszystkie te odczucia to objawy arytmii. Arytmia to powszechna dolegliwość i często jak to bywa ze schorzeniami kardiologicznymi wiąże się z przejmującym strachem o swoje życie. Czy słusznie?
Przez dotychczasowe lat swej pracy leczyłem dziesiątki pacjentów, których głównym problemem były kołatania serca. W większości przypadków arytmia jest niegroźna, aczkolwiek może być dokuczliwa .
Skurcze dodatkowe powodujące niemiarową pracę serca zdarzają się kilkadziesiąt do kilkuset razy na dobę , nawet u zdrowych osób. Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem.
Po czym poznać czy mi coś grozi?
Należy zadać sobie kilka pytań:
- czy w trakcie trwania arytmii robi mi się słabo albo zemdlałem/zemdlałam?
- czy arytmię poprzedza albo występuje w trakcie ból w klatce piersiowej?
- czy miewam związane z wysiłkami bóle w klatce piersiowej
- czy w najbliższej rodzinie zdarzały się nagłe zgony ?
Jeżeli odpowiedziałeś / odpowiedziałaś twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań powinieneś pilnie skontaktować się z kardiologiem.
Jakie badania należy wykonać jeżeli dokucza Ci arytmia?
- badania biochemiczne: morfologia, ferrytyna , żelazo, TSH, sód, potas, magnez, wapń.
- echo serca
- EKG spoczynkowe
- czasami potrzebny będzie holter EKG, test wysiłkowy.
Zapamiętaj:
- jeżeli odczuwasz trzepotanie, przeskakiwanie czy jakiekolwiek nieregularne bicie serca to niezależnie od wieku, formy fizycznej czy ogólnego stanu zdrowia zarejestruj się do kardiologa aby wykluczyć zagrażające życiu patologie
- każdy pacjent z zaburzeniami rytmu serca powinien mieć wykonane EKG oraz echo serca
- jeżeli jesteś młody i dotychczas w pełni zdrowy oraz nie występowały u Ciebie niepokojące objawy to kołatania serca , które odczuwasz najpewniej nie są groźne.