Dla wielu osób wizyta u dentysty jest nieprzyjemnym, ale z powodu konieczności łatwym do zaakceptowania doświadczeniem. Dla innych sama myśl o pójściu do dentysty wywołuje silny niepokój, prowadząc do opóźnienia lub zaniechania leczenia stomatologicznego. Niestety, takie zachowanie może przekształcić się w błędne koło następujących po sobie konsekwencji: bólu zębów, problemów zdrowotnych, narastającego lęku i coraz bardziej złożonych i kosztownych zabiegów stomatologicznych.
Lęk stomatologiczny i fobia
Kiedy lęk przed dentystą prowadzi do opóźnienia lub przerwania leczenia możemy rozpoznać tzw odontofobię czyli zaburzenie psychiczne z kręgu fobii (zawarte w klasyfikacji chorób psychicznych DSM IV). Istnieje wiele różnych przyczyn lęku dentystycznego. Niektórzy pacjenci mieli wcześniejsze traumatyczne doświadczenia; inni bardzo boją się igieł. Ponieważ źródło strachu może być różne u różnych pacjentów, ważne jest, aby zidentyfikować swoje obawy i podzielić się nimi ze swoim dentystą lub asystentką stomatologiczną. Jeśli odczuwasz lęk przed wizytą stomatologiczną warto zastosować się do kilku wskazówek, które pomogą Ci zachować zdrowie jamy ustnej i otrzymać komfortową opiekę dentystyczną.
Profilaktyka
Najlepszym sposobem na uniknięcie skomplikowanych zabiegów stomatologicznych i bólu są regularne wizyty kontrolne. Pamiętaj o tym, że próchnica to nie tylko nieestetyczny wygląd ale również przyczyna wielu chorób ogólnych. Na przykład osoby z cukrzycą typu 2 są bardziej narażone na zapalenie przyzębia, rodzaj choroby kości i dziąseł, która może prowadzić do utraty zębów. W rzeczywistości badania wykazały, że kontrolowanie cukrzycy może pomóc kontrolować stan dziąseł i kości i odwrotnie.
Zarządzanie bólem
Wiele osób boi się dentysty, bo boją się bólu. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym podczas leczenia stomatologicznego. Najczęściej dentyści stosują znieczulenie powierzchniowe i miejscowe. Znieczulenie powierzchniowe to znieczulający żel, który może ułatwić wprowadzenie cienkiej igły używanej do znieczulenia miejscowego. Znieczulenie miejscowe zadziała w ciągu kilku minut, zwykle trwa kilka godzin i znieczula tylko obszar, którego dentysta potrzebuje do zakończenia zabiegu. Zapytaj dentystę o możliwość znieczulenia komputerowego, które likwiduje dwie główne przyczyny bólu przy aplikacji znieczulenia. Ponadto aby zminimalizować ból i obrzęk po wizycie dentysta może zalecić: lód, płyny do płukania jamy ustnej, leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (takie jak ibuprofen lub paracetamol) lub na receptę np ketonal, diclofenac.
Zarządzanie lękiem
Zanim zdecydujesz się na zastosowanie leków spróbuj zastosować niefarmakologiczne metody radzenia sobie z lękiem. Ćwiczenia oddechowe i medytacja, mogą z powodzeniem spowolnić tętno i uspokoić. Wiele osób uważa, że rozpraszanie uwagi na fotelu dentystycznym uspakaja i znacząco redukuje stres np słuchawki do odtwarzania muzyki lub podcastów , piłka odprężająca, którą można ścisnąć rękami, aby uwolnić napięcie podczas zabiegu. Dodatkowo, niektórzy pacjenci czują ulgę w zaproszeniu na wizytę przyjaciela lub członka rodziny. Terapia poznawczo-behawioralna przeprowadzona przez psychologa (która jest również stosowana w przypadku innych form fobii), ma na celu zmianę zarówno negatywnych myśli, jak i zachowań. Skonsultuj się ze swoim dentystą aby dowiedzieć się, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.
Leki zmniejszające lęk
Dentysta może zmniejszyć Twój niepokój za pomocą leków stosując różne poziomy sedacji. Twój dentysta może przepisać leki przeciwlękowe, takie jak diazepam (relanium) , które możesz przyjąć godzinę przed planowaną wizytą u dentysty (pamiętaj ,że nie możesz wtedy prowadzić samochodu). W niektórych gabinetach można zastosować świadomą sedację za pomocą podtlenku azotu . Ostatecznie u osób ze specjalnymi potrzebami lub silnym lękiem, który uniemożliwia rutynową opiekę można zastosować znieczulenie ogólne. Możliwość zastosowania niektórych leków uzależniona jest ogólnego stanu zdrowia. Pamiętaj aby poinformować swojego dentystę o wszystkich swoich schorzeniach oraz lekach, które przewlekle zażywasz.
Informacje na koniec.
Czasami radzenie sobie z lękiem przed stomatologiem będzie wymagało połączenia powyższych opcji. Porozmawiaj ze swoim dentystą i wyjaśnij dokładnie, co Cię denerwuje podczas wizyty. Twój dentysta po analizie twojej historii medycznej, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia wyda bezpieczne zalecenia.
I wreszcie, regularnie odwiedzaj stomatologa nawet jeśli nie odczuwasz bólu zębów. To najlepszy sposób na zapobieganie bolesnym doświadczeniom, których leczenie jest bardziej złożone i kosztowne.