Aktywność fizyczna, zdrowa dieta czy prawidłowa masa ciała w powszechnej świadomości są najważniejszymi składnikami tak zwanego zdrowego stylu życia. Równie ważny, choć o tym często nie wiemy jest sen, jego jakość oraz odpowiednia długość.
Pomimo udowodnionych korzyści, jakie ma sen dla ogólnego stanu zdrowia, wielu z nas postrzega czas poświęcony na sen za stracony i świadomie skraca długość odpoczynku nocnego.
Przewlekły niedobór snu może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia:
- brak snu zaburza odpowiedź organizmu na insulinę – co w konsekwencji prowadzi do cukrzycy typu II.
- przewlekła bezsenność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości i chorób układu krążenia
- brak snu wpływa na pamięć powoduje negatywny nastrój i hamuje zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dane pokazują, że deprywacja snu osłabia zdolność do funkcjonowania w większym stopniu niż nietrzeźwość .
Infografika stworzona przez ekspertów American College of Sport Medicine przedstawia 8 zasad odpowiedniej higieny snu , które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie.
- Stwórz harmonogram snu. Priorytetem są stałe pory zasypiania i pobudki nawet w weekendy i inne dni wolne od pracy.
- Twój cel to 7 godzin snu. Liczne badania dowodzą ,że to optymalna dla dorosłego długość snu. Idź spać o odpowiedniej porze aby móc spać odpowiednio długo
- Wyciszenie przed snem. 30 minut przed snem zrelaksuj się , przycisz muzykę, ściemnij światła, wyłącz urządzenia elektroniczne.
Przeznacz ten czas na czytanie, medytację lub modlitwę i ćwiczenia relaksacyjne.
- Łóżko to miejsce twojego snu. W łóżku nie jedz, nie pracuj i nie oglądaj telewizji. Potrzebujesz podświadomego odruchu łączącego łóżko z zasypianiem; ogranicz aktywności w łóżku do spania i seksu 🙂
- Unikaj alkoholu i kofeiny przed pójściem spać. Obfita kolacja, alkohol i kofeina utrudniają zaśnięcie i pogarszają jakość snu.
- Łóżko to twój azyl.
Zadbaj o wygodne, wysokiej jakości materac i poduszki; wypełnij sypialnie przyjemnym zapachem np lawendy . Wszystko po to aby szybciej zasnąć. - Regularne ćwiczenia i spacery na świeżym powietrzu. Regularna
fizyczna oraz ekspozycja na światło w ciągu dnia stabilizuje twój wewnętrzny zegar biologiczny ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Unikaj ćwiczeń w porze snu . - Nie pal tytoniu. Palenie tytoniu także bierne utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu
Informacje na temat: Rafał Marosz
Lekarz. Kardiolog. Fascynat medycyny stylu życia. Od wielu lat pracuje w Oddziale Kardiologii Inwazyjnej gdzie trafia setki pacjentów z zawałami serca.
Mogą zainteresować Cie także
Stres to twój wróg.
13 kwietnia 2020
Autor: Rafał Marosz
Atak serca. Co robić ?
1 listopada 2019
Autor: Rafał Marosz