32 zęby. Tyle powinien posiadać dorosły człowiek, pod warunkiem, że wyrosły mu tzw. ósemki i nie ma braków w wyniku ekstrakcji. W szczęce i żuchwie znajduje się:
- 8 siekaczy,
- 4 kły,
- 8 przedtrzonowców,
- 8-12 trzonowców (w zależności od tego, czy wyrosły tzw. ósemki).
Marzeniem wielu jest zachowanie tej liczby przez całe życie. To trudne, ale z pewnością możliwe, jeśli odpowiednio dba się o higienę jamy ustnej od pierwszych lat życia. Na początku z pomocą rodziców i opiekunów, a później samemu. Jak to robić, by zdrowe zęby służyły ci jak najdłużej?
Poprawne techniki mycia zębów
Niby to oczywiste i takie proste, ale nieznajomość techniki mycia zębów i zły dobór szczoteczki, może prowadzić do pogorszenia zarówno stanu uzębienia, jak i dziąseł.
Zawsze pamiętaj, by zacząć szczotkowanie w odpowiednim miejscu, czyli od powierzchni policzkowych trzonowców, po czym przechodź na powierzchnie wargowe. Na koniec zadbaj o czystość powierzchni podniebiennych zębów górnych i powierzchnie językowe zębów dolnych.
Technik jest kilka i można stosować je wymiennie. Oto niektóre z nich.
Metoda roll
Jeśli chcesz skutecznie dbać o zęby trzonowe, wykorzystaj polecaną przez stomatologów metodę roll, zwaną również obrotowo-wymiatającą. Z jej pomocą skutecznie wymieciesz resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. By zrobić to prawidłowo, najpierw przystaw główkę szczoteczki do powierzchni policzkowych zębów i dziąsła pod kątem ok. 45 stopni. Następnie obracaj w dłoni w kierunku od dziąsła do korony zęba. W jednym miejscu powtórz ten ruch kilka razy. Wskazana jest szczególnie przy stanach zapalnych zębów i dziąseł oraz przy obnażonych szyjkach. Nie tylko czyścisz zęby, ale też przy okazji, masujesz dziąsła.
Metoda okrężna
To metoda prostsza, niż poprzednia, polegająca na przystawieniu główki szczoteczki do powierzchni zębów pod kątem 90 stopni i wykonywaniu nią ruchów okrężnych. Minusem jest niedoczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i bocznych zębów.
Metoda pozioma i pionowa
Jak sama nazwa wskazuje, polega na przesuwaniu włosia szczoteczki po powierzchni zębów, wykonując ruchy poziome lub pionowe.
Jak dbać o zęby trzonowe
To jedne z najważniejszych zębów w jamie ustnej, odpowiedzialne za wstępny etap trawienia pokarmów, czyli zgniatanie i rozdrabnianie. Ze względu na niewielkie przestrzenie, które dzielą je między sobą, czasem trudno dokładnie oczyścić je z resztek pokarmów i odkładającej się płytki nazębnej. Dlatego poza szczotkowaniem, należy stosować nici dentystyczne i szczoteczki butelkowe. Dzięki temu cała powierzchnia trzonowców zostanie dobrze oczyszczona, a to bardzo ważne, jeśli chcesz, by służyły ci przez resztę życia.
Prócz codziennej higieny jamy ustnej, raz na pół roku, należy umówić się na wizytę kontrolną do dentysty i przy tej okazji skorzystać z zabiegu higienizacji. Pozbędziesz się dzięki temu kamienia nazębnego, osadu i przebarwień. Całość zakończona fluoryzacją, da zębom dodatkową ochronę przez działaniem bakterii powodujących próchnicę.