Słodycze towarzyszą nam od dziecka. Już sam apetyt na cukier w różnej postaci, nie maleje wraz z wiekiem i być może, ty również doświadczasz jego zgubnych skutków w jamie ustnej. Czy wiesz, jak cukier działa na zęby i czy sam w sobie jest tak bardzo szkodliwy? A może da się pogodzić jego spożywanie, z utrzymaniem zdrowia jamy ustnej?
Jak cukier działa na zęby?
Cukry proste, bo o nich mowa, to doskonała pożywka dla bakterii L. acidophilus oraz wielu szczepów paciorkowców. Te drobnnoustroje obecne są w Twojej jamie ustnej. Tego rodzaju cukier, znajduje się najczęściej w napojach gazowanych, ciastkach, cukierkach, a także w słodzonym nabiale. Nie brakuje go również w innych produktach spożywczych, które wydają się nie mieć nic wspólnego ze słodkimi przekąskami. A jednak, dlatego robiąc zakupy, warto sprawdzać skład produktów pod kątem obecności cukru.
Jako pierwszy, w wyniku działania bakterii, powstaje kwas, który połączony ze śliną, tworzy płytkę nazębną. Stąd, już tylko krok dzieli nasze zęby od pojawienia się na nich próchnicy.
Zatem, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby, musisz zrezygnować ze spożywania cukru. Choć w dzisiejszych czasach jest to możliwe, to niekoniecznie od razu musisz się na to decydować.
Jak zmniejszyć szkodliwe działanie cukru na zęby?
Bakterie obecne w jamie ustnej, nie są wybredne i do destrukcyjnej działalności, wcale nie potrzebują samego cukru obecnego w słodyczach. Równie dobrze, radzą sobie z węglowodanami złożonymi, które pozyskują ze spożywanych przez ciebie warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Bardzo szybko po ich zjedzeniu, w ustach spada pH, a na jego powrót do wcześniejszego stanu, z pomocą śliny, potrzebnych jest 30 minut.
Co to oznacza w praktyce?
Okazuje się, że twoim zębom szkodzi nie tyle sam cukier, co jego częste podjadanie i niemal stała obecność w ustach. Jeśli więc nie chcesz, bądź nie potrafisz zupełnie zrezygnować ze słodyczy, na dobry początek wystarczy, że zmniejszysz częstotliwość ich konsumowania. Bardziej zaszkodzisz zębom jedząc ciastko na raty, niż kilka porcji słodyczy, przy jednorazowym podejściu.
Zero cukru – czy to możliwe?
Wiesz już, jak cukier działa na zęby. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować ze słodyczy, ale zależy ci na zdrowiu swoich zębów, możesz skorzystać z zamiennika cukru, jakim jest ksylitol. Nie jest cukrem i bakterie próchnicotwórcze, nie zamienią go w kwas szkodliwy dla jamy ustnej. Działa wręcz ochronnie, przywracając prawidłowe pH śliny i stymulując jej produkcję oraz wspomagając przyswajanie wapnia, przez co zwiększa mineralizację szkliwa.