Skaling i piaskowanie to podstawowe zabiegi wykonywane w ramach higienizacji stomatologicznej. Pierwszy z nich uwolni cię od kamienia nazębnego, a drugi od płytki nazębnej i przebarwień. Czy są konieczne, a jeśli tak, to jak często należy i można je wykonywać?
Skaling i piaskowanie – zabiegi, które się uzupełniają
Czy wiesz, co tak naprawdę ma miejsce, podczas skalingu i piaskowania?
Piaskowanie
W trakcie zabiegu piaskowania, usuwane są płytkie przebarwienia oraz osad, zwany płytką nazębną. Jeśli w porę nie usuniesz płytki nazębnej, dojdzie do jej mineralizacji. To zaś doprowadzi do utrwalenia przebarwień i przekształcenia w kamień nazębny.
Skaling
To zabieg, w trakcie którego z pomocą narzędzi ręcznych lub ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych, usuwany jest kamień nazębny. Najczęściej pojawia się przy dziąsłach i może prowadzić do ich zapalenia oraz paradontozy.
Zwykle oba zabiegi wykonywane są podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Najpierw usuwany jest kamień. Następnie przy użyciu wytworzonego pod ciśnieniem, aerozolu wodno-powietrznego, zawierającego drobiny piasku dentystycznego, usuwany jest osad nazębny oraz płytkie przebarwienia. Całość daje efekt świeżości oraz poczucie czystości i gładkości zębów.
Jak często wykonywać skaling i piaskowanie
Zwykle wykonanie obu zabiegów, zalecane jest nie częściej niż co pół roku.
Wyjątkiem są osoby, których ślina posiada specyficzny skład, dlatego na zabieg higienizacji powinny zgłaszać się nawet raz na 1-3 miesiące. Podobnie osoby palące, spożywające duże ilości napojów barwiących, noszące aparaty ortodontyczne, czy też posiadające tak zwane stłoczone zęby, zabieg piaskownia mogą wykonywać co 3 – 4 miesiące, ale nie częściej.
Czy piaskowanie jest bezpieczne dla szkliwa?
Wykonywane nie częściej niż raz na 3 – 4 miesiące, jest całkowicie bezpieczne dla szkliwa zębów i tkanek otaczających. Ostateczną decyzję warto jednak skonsultować ze stomatologiem. Ponieważ po piaskowaniu zęby bywają nadwrażliwe, zachowaj ostrożność i staraj się unikać gorących i zimnych oraz słodkich i kwaśnych potraw oraz napojów. Warto też przez jakieś czas stosować tak zwaną białą dietę. W praktyce oznacza to unikanie produktów, które mają tendencję do barwienia.