Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym, należy do najważniejszych nie tylko ze względu na zdrowie zębów mlecznych i jamy ustnej, ale też na obraz, jaki pozostanie w jego głowie i uczucia, które będzie wywoływać. Dlatego zawsze zaczynamy od wizyty adaptacyjnej, w trakcie której można zapoznać się z personelem, oswoić z miejscem, przyjrzeć urządzeniom i narzędziom oraz dowiedzieć się, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej i szczotkować zęby.
Każde dziecko na zakończenie pierwszej wizyty, dostaje od nas symboliczną nagrodę dla odważnego pacjenta.
Pierwsze leczenie
Dzieci uwielbiają słodycze, ale te nie są lubiane przez zęby. Gdy nie uda się zapobiec zmianom chorobowym w jamie ustnej, konieczne jest leczenie. Na szczęście, jesteśmy przygotowani na takie sytuacje i zrobimy wszystko, by mały pacjent nie czuł ani bólu, ani strachu.
Zamiast zwykłego borowania, użyjemy ozonoterapii, a gdy ubytki będą większe, znieczulimy komputerowo i zastosujemy odpowiednie leki.
Na widok igły, dzieci zwykle reagują strachem i płaczem, dlatego zamiast tradycyjnej metody, stosujemy znieczulenie komputerowe WAND STA®. Końcówka dozującą środek znieczulający, bardziej przypomina długopis, niż budzącą przerażenie strzykawkę z igłą.
Jeśli mimo to, nie uda się znieczulić tym sposobem, zawsze pozostaje podany w niewielkiej ilości gaz rozweselający, który skutecznie odwróci uwagę pacjenta i pozwoli nam na przeprowadzenie zabiegu.
Zęby mleczne – czy wymagają leczenia?
Wbrew obiegowym opiniom, zęby mleczne należy leczyć i trzeba o nie dbać. To dobry czas, by wyrobić w dziecku nawyk pielęgnacji zębów i jamy ustnej, co przełoży się na mniejsze problemy z próchnicą i rzadsze wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Poza tym, zbyt wczesne wypadnięcie zepsutych zębów mlecznych, może doprowadzić do wady zgryzu, która wymagać będzie leczenia ortodontycznego.
Wcześnie uchwycone zmiany próchnicze, nie wymagają borowania i zwykle wystarczy intensywna remineralizacja. Jeśli jednak ubytki są większe, zastosujemy znieczulenie komputerowe, a oczyszczone miejsce w zębie, wypełnimy materiałem przeznaczonym do zębów mlecznych. Zawiera on większą ilość fluoru i jest dostępny w różnych kolorach.
Gdy ząb jest nie do uratowania i trzeba go usunąć, w pustym miejscu zastosujemy tak zwany utrzymywacz przestrzeni dla zębów stałych, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia wad zgryzu.
Zabiegi wzmacniające i ochronne
Do najczęściej stosowanych zabiegów, które pomagają chronić zęby przed próchnicą, należą:
Lakowanie
Pojawiające się ok. 6 roku życia zęby stałe boczne, należy jak najszybciej zabezpieczyć przed próchnicą. W tym celu wykonujemy zabieg lakowania. Z pomocą światłoutwardzalnych żywic lub bioaktywnych cementów, które wydzielają duże ilości fluoru, uszczelniamy bruzdy i szczeliny powierzchni żujących. Lakowanie można stosować również do zabezpieczenia powierzchni bocznych w zębach mlecznych.
Lakierowanie
Lakierowanie, to zabieg wzmacniający szkliwo i zmniejszający podatność zębów na próchnicę. Wykonywane jest na zębach mlecznych i stałych.
Za ochronę odpowiada przezroczysty lakier fluorowy, nanoszony na powierzchnię zębów z pomocą mikro pędzelka. Po upływie 48 godzin, lakier ulega złuszczeniu i do akcji wkracza zawarty w nim fluor, który wbudowuje się w tkanki zębów.
Lapisowanie
Celem lapisowania jest zatrzymanie rozwoju próchnicy, w mocno zniszczonym zębie. Gdy ze względu na duży stopień uszkodzenia, niemożliwe jest zastosowanie klasycznego wypełnienia, stosujemy lapisowanie, czyli przesycenie tkanki zęba, substancją bakteriobójczą.