Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, to skuteczna metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Podczas zabiegu, z komory i kanałów zęba, usuwana jest chorobowo zmieniona miazga, a następnie miejsce po niej, po zdezynfekowaniu, wypełniane jest odpowiednim materiałem leczniczym i stabilizującym.
Wskazania
Gdy w zębie dojdzie do zapalenia miazgi, oznaczać to będzie konieczność podjęcia leczenia kanałowego. Jeśli odczuwasz dotkliwy ból, nadwrażliwość na ciepło i zimno oraz pojawiła się opuchlizna, to znak, że należy podjąć jak najszybsze kroki, mające na celu oczyszczenie zęba z zajętej chorobą tkanki.
Endodoncja, wskazana jest również w przypadku zdiagnozowania martwicy miazgi, zmian okołowierzchołkowych oraz niedopełnienia kanałów korzeniowych podczas wcześniejszego leczenia.
Przeciwwskazania
Do endodoncji nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. Jedynie kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, powinny skonsultować się z swoim lekarzem prowadzącym, by upewnić się, że nic nie stoi na przeszkodzie, do wykonania zabiegu.
Przebieg leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe, zwykle wykonywane jest podczas jednej wizyty. Jeśli zachodzi taka potrzeba, aby określić długość i kształt zęba, poddajemy go prześwietleniu.
Na początku zabiegu trwającego ok. 2 godzin, otrzymasz znieczulenie miejscowe, a my z korzenia usuniemy chorobowo zmienioną miazgę. Po upewnieniu się, że miejsce jest dobrze oczyszczone, dezynfekujemy je i zakładamy materiał leczniczy oraz stabilizujący. Na koniec sprawdzamy szczelność i zakładamy plombę kosmetyczną.
Jeśli z pewnych względów, nie możesz skorzystać ze znieczulenia, bądź Twoja wizyta w gabinecie wynika z pojawienia się bardzo silnego bólu, leczenie kanałowe rozłożone zostanie na dwie wizyty. Podczas pierwszej, zatrujemy miazgę zęba, przygotowując ją w ten sposób do usunięcia.
Jeśli w zębie doszło do stanu zapalnego, zgorzeli lub martwicy miazgi, a także w sytuacji, gdy nie został całkowicie wypełniony kanał korzeniowy, zastosujemy trepanację zęba (przewiercenie się do komory zęba).
Powikłania po zabiegu.
Po zabiegu mogą, ale nie muszą pojawić się dolegliwości bólowe. Powinny jednak ustąpić do 2 tygodni. Gdyby się jednak nasilały, powinieneś zgłosić się do nas, w celu zdiagnozowania przyczyny i zastosowania leczenia.