Choroby dziąseł są częstą dolegliwością u osób w różnym wieku, również u tych, których zęby są zdrowe. Zlekceważenie objawów, może doprowadzić do powikłań, a ostatecznie także do utraty stabilności zębów, dlatego tak ważna jest regularna kontrola jamy ustnej.
Objawy i skutki
Choroby dziąseł bardzo łatwo przeoczyć. Zwykle zaczynają się od lekkiego zaczerwienienia, nieprzyjemnego zapachu z ust (który można tłumaczyć sobie na wiele sposobów), oraz krwawienia dziąseł w trakcie mycia zębów i nadwrażliwości na zimno i ciepło. Już na tym etapie, trzeba skonsultować się z dentystą.
Nieleczone zmiany chorobowe, prowadzą do zaniku dziąseł i kości, a ostatecznie mogą spowodować utratę zębów.
Przyczyny chorób dziąseł
Główną przyczyną chorób dziąseł jest tworzenie się bakteryjnej płytki nazębnej. Ulega ona mineralizacji i zmienia się w kamień nazębny. Po osadzeniu się w okolicach korzeni zębowych, bakterie z ich powierzchni, powodują stan zapalny kieszonki dziąsłowej. To zaś, prowadzi do powstania trwałego kamienia poddziąsłowego.
Mimo dbania o higienę jamy ustnej, nie jesteś w stanie domowymi sposobami ustrzec się przed powstawaniem płytki nazębnej, dlatego zapraszamy Cię na regularne zabiegi higienizacji do naszego gabinetu.
Leczenie
W sytuacji, gdy leczenie schorzeń jamy ustnej, wykracza poza kompetencje dentysty, skierujemy Cię do periodontologa, który zajmuje się leczeniem chorób dziąseł i przyzębia.
W naszym Centrum Medycznym możesz liczyć na pomoc specjalistów, którzy bazując na wiedzy i doświadczeniu, zadbają o stan Twojej jamy ustnej. Leczenie stanowi proces wieloetapowy, a terapia zwykle nie kończy się na jednej wizycie.
Powikłania
Zmienione chorobowo dziąsła, źle wpływają na cały organizm, dlatego należy zarówno samemu zwracać uwagę na stan jamy ustnej, jak też regularnie umawiać się na wizyty do stomatologa.
Do grupy najbardziej zagrożonej skutkami zaniedbań w tej kwestii należą:
- osoby ze schorzeniami serca – chore dziąsła mogą wywołać bakteryjne zapalenie wsierdzia lub zastawek serca,
- chorzy na cukrzycę – nie reagują dobrze na leczenie oraz mają wydłużony czas utrzymywania się wysokiego poziomu cukru po posiłkach.
Poza tym, uwalniane z płytki nazębnej toksyny, są przyczyną produkcji przez układ immunologiczny cytokin – cząstek chemicznych, które mogą wzmacniać stany zapalne i uszkodzenia tkanek w całym ciele.