Według Narodowej Fundacji Snu, w Polsce na ciężką, przewlekłą bezsenność, cierpi ok. 10% osób. Tych, którzy tylko okresowo cierpią na problemy ze snem, jest jeszcze więcej. Niestety, ze względu na małą świadomość społeczną, przez większość osób problemy ze snem są bagatelizowane. A przecież dobry sen, to jeden z trzech filarów zdrowego trybu życia. Może już czas, by zadbać o siebie, zaczynając od sprawdzenia przyczyn swojej bezsenności i podjęcia kroków z celu jej wyeliminowania.
Sprawdź, co ci przeszkadza w zasypaniu.
Przyczyny bezsenności mogą być różne, a ona sama, nie od razu musi oznaczać chorobę, albo problemy zdrowotne wybranych narządów. Czasem zwrócenie uwagi na miejsce i otoczenie, gdzie kładziesz się na nocny odpoczynek, pozwala usunąć przyczyny i cieszyć się zdrowym snem.
Sprawdź zatem temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpisz. Przyjrzyj się materacowi i poduszce, którą kładziesz pod głowę. Wilgotność powietrza też nie jest bez znaczenia. A jeśli okaże się, że to hałas z ulicy powoduje częste wybudzenia i ranne uczucie zmęczenia, kup dobre stopery.
Gdyby to wszystko okazało się niewystarczające, umów się na wizytę do lekarza. Być może przyczyny bezsenności leżą w chorobie, której nawet sobie nie uświadamiasz.
Przyczyny bezsenności związane z układem krążenia
Bezsenności utrzymującej się przed wiele dni, nie można lekceważyć. Szczególnie wtedy, gdy jedną z jej przyczyn są dolegliwości związane z sercem i układem krążenia. Jeśli budzisz się w nocy z powodu duszności i, aby minęła musisz usiąść, przyczyną może być lewokomorowa niewydolność serca. By to sprawdzić, umów się na echokardiografię, test wysiłkowy oraz badanie radiologiczne klatki piersiowej.
Z kolei gdy nie możesz zasnąć, a rano budzisz się zbyt wcześnie i w dodatku niewyspany, zbadaj się pod kątem nadciśnienia tętniczego. Być może w twoich naczyniach krwionośnych pojawiły się zmiany miażdżycowe, przez co krew nie może swobodnie przepływać. Prócz problemów ze snem, mogą też na to wskazywać zawroty głowy i duszności. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie co najmniej dwukrotne zmierzenie ciśnienia w domu. Jeśli okaże się, że wartości ciśnienia skurczowego przekraczają 140, a rozkurczowego 90 mmHg, to znak, że należy udać się do lekarza.
Inne przyczyny bezsenności
Nie tylko choroby układu krążenia mogą zaburzać nocny odpoczynek. Do innych przyczyn bezsenności należy zespół niespokojnych nóg, nasilający się szczególnie w trakcie snu.
Niepokój lub przyspieszony rytm serca, prowadzący do bezsenności, może mieć swoje podłoże w nadczynności tarczycy. Na spokojny sen nie pozwala też astma.
Zgaga, która potrafi wybudzić nawet kilka razy w nocy, jeśli pojawia się sporadycznie, to sygnał do zmiany nawyków żywieniowych, ale jeśli zdarza się częściej, należy znaleźć przyczynę tego schorzenia.