POWITAJ WIOSNĘ – Bez żylaków, z pięknymi nogami!
Wiosna tuż tuż. Powitaj ją bez żylaków z pięknymi, zdrowymi nogami. Niebawem zamienimy spodnie, rajstopy i kozaki na letnie sukienki, spódniczki, czy szorty. Każda z nas chciałaby w tym czasie móc odsłonić idealnie gładkie nogi o jednolitym kolorycie i strukturze. Niestety zdarza się, że nogi cierpią na żylaki i ich uroda daleka jest od ideału. Jeśli ten problem dotyka twoich nóg, mamy dla nich ratunek. Dzięki zabiegom medycyny estetycznej możesz powitać wiosnę z pięknymi zdrowymi nogami bez żylaków.
Jakie są przyczyny powstawania żylaków?
Dużym problemem estetycznym są dla nóg zmiany naczyniowe, czyli żylaki i popękane naczynka. Czynnikami, które powodują występowanie tych dolegliwości u kobiet są przede wszystkim obciążenia genetyczne, ale też ciąża czy zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Do ich powstania przyczynia się także brak ruchu i otyłość. Ciężka praca fizyczna także sprzyja tworzeniu się żylaków niebieskiej sieci podskórnej. Nadmierne rozszerzanie się żył powoduje także zbyt duże ciepło. W obawie przed żylakami powinniśmy ograniczyć czas spędzany w saunie, solarium, a nawet w wannie z gorącą wodą.
Wstydliwy problem żylaków
Powodują one, że skrywamy nasze nogi pod długimi ubraniami wstydząc się je eksponować. Tym bardziej, że zima dobiega końca i z racji choćby cieplejszej aury będziemy musiały zmienić garderobę na lżejszą , krótszą i bardziej przewiewną. Zatem Drogie Panie, już dziś czas rozpocząć działania i zadbać o to, aby nasze nogi wyglądały atrakcyjnie i zdrowo, abyśmy wraz z nadejściem wiosny mogły bez skrępowania wyeksponować tę część naszego ciała.
Problem popękanych naczynek, czy żylaków dotyczy wielu kobiet. Poza obrębem twarzy problem ten najczęściej występuje właśnie na nogach w postaci dolegliwości żylnych . Początkowo pojawiają się na nich drobne pajączki, lub widoczne siateczki żył. Z czasem grubsze, niebieskie żyły, a w końcu szpecące żylaki. Żylaki nie tylko źle wyglądają, lecz także mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia. Warto zatem już na etapie „pajączków” zająć się tym estetycznym, ale również w konsekwencji i zdrowotnym problemem.
Likwidacja żylaków
Istnieje wiele metod nieinwazyjnego leczenia takich zmian. Przed poddaniem się konkretnym metodom leczenia należy wykonać diagnostykę układu żylnego. W tym celu najczęściej wykonuje się proste badanie USG-Color-Doppler, które precyzyjnie wskazuje miejsce uszkodzenia i pozwala wybrać najskuteczniejszą metodę leczenia.
Metodą w pełni skuteczną, ale tylko pod warunkiem prawidłowego funkcjonowania układu głównych żył, jest terapia światłem (lasery i systemy IPL). To metoda wskazana dla osób, które chcą pozbyć się pajączków, lub pojedynczych naczyń żylnych. Jest ona nieskuteczna w zamykaniu większych żył (powyżej 7 mm)
Terapia laserem
Metoda ta polega na tym, że strumień światła ingerując w żywą tkankę i podgrzewając ją do wysokiej temperatury, powoduje zniszczenie chorego naczynia. Zazwyczaj drobne, pojedyncze naczynia znikają już po jednym zabiegu, jeśli jest ich więcej konieczne może być wykonanie kilku powtórzeń.
Skóry nie trzeba nakłuwać ani nacinać, zabieg taki nie pozostawia więc żadnych blizn. Możesz spodziewać się jedynie siniaków, obrzęku, lub rumienia (jeśli naczynko było duże), który znika w ciągu kilku godzin lub dni.
Skleroterapia
Kolejny bezinwazyjny i praktycznie bezbolesny sposób leczenia zmian naczyniowych to skleroterapia. Z tą różnicą, że za pomocą tej metody możemy zamknąć nawet bardzo grube naczynia i tym samym uniknąć operacji. Polega ona na wstrzyknięciu za pomocą bardzo cienkiej igły do środka chorej żyły specjalnego leku. Po jego wstrzyknięciu żyła obkurcza się. Podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie od kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna. Po wstrzyknięciu roztworu można odczuwać lekki dyskomfort w postaci pieczenia, który po kilku minutach ustępuje. Olbrzymia zaletą jest to, iż zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, trwa ok. 20-30 minut, nie wymaga rekonwalescencji, a zaraz po nim możesz powrócić do codziennych czynności. Uzyskanie dobrego efektu wymaga czasem powtórzenia zabiegu. Większość Pacjentów zauważa imponującą poprawę.
Miniflebektomia
Miniflebektomia to kolejny nowoczesny, mało inwazyjny zabieg polegający na usuwaniu niewydolnych gałęzi żylnych poprzez mikronacięcia (cięcia od 2-3 mm). Po wykonaniu nacięć żylaki są następnie usuwane w całości przy pomocy specjalnych haczyków flebologicznych. Nacięcia są następnie zamykane przy pomocy plasterków lub delikatnych szwów.
Miniflebektomia jest zabiegiem pozostawiającym minimalne estetyczne blizny. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Po zabiegu chirurg zakłada opatrunek i nakłada na nogę opaskę elastyczną o stopniowanym ucisku, przeważnie na okres ok. 3 tyg.
Likwidacja żylaków nie zawsze jednak jest prosta. W wielu sytuacjach, gdy żylaki są np. zbyt duże, zbyt rozległe i nie można zastosować metody obliteracji, najlepszym rozwiązaniem jest operacja. Opracowano wiele metod operacji żylaków. W Polsce i nie tylko, najczęściej stosowaną metodą operacji jest tzw. stripping żyły odpiszczelowej (metoda Babcocka). Polega ona na usunięciu żyły odpiszczelowej. Następnie wykonuje się małe , kilkumilimetrowe nacięcia i przy zastosowaniu miniflebektomii wyciąga się żylaki, oraz przecina niewydolne żyły przeszywające. Liczba nacięć jest zależna od wielkości i rozległości żylaków. Z reguły jest ich niewiele. Zwykle zabezpiecza się je małymi kosmetycznymi szwami lub specjalnymi plastrami. Blizny są niewielkie i noga wygląda estetycznie.
Jak zapobiegać żylakom?
W profilaktyce, a także w różnych stadiach choroby, bardzo pomagają odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Ruch jest Twoim sprzymierzeńcem w walce z żylakami!
Najkorzystniejsze dla żył są ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg np. spacery, pływanie, jazda na rowerze. Nie uprawiajmy dyscyplin, które wymagają bardzo dużego wysiłku lub obciążania stóp, takich jak: skoki wzwyż, czy podnoszenie ciężarów. Ruch sprawia, że mięśnie masują naczynia krwionośne, pomagają krwi powrócić do serca i uniemożliwiają im zastój w żyłach, a to właśnie jest bezpośrednią przyczyną żylaków,
Jeśli przebywasz długo w pozycji siedzącej, staraj się często poruszać nogami. Nie zakładaj nogi na nogę, gdyż utrudnia to odpływ krwi działając jak opaska uciskowa, zwiększa ciśnienie krwi w nogach i prowadzi do powstania obrzęku. Warto co jakiś czas wstać i zrobić sobie spacer.
Zwróć uwagę na swoją garderobę. Zbyt obcisła odzież (zwłaszcza ciasne dżinsy, skarpetki i podkolanówki z mocnym ściągaczem) utrudnia krążenie krwi w kończynach dolnych.
Aby zapobiegać obrzękom nóg, powinniśmy ograniczyć ilość soli w diecie. Odpoczywajmy z uniesionymi nogami do góry co najmniej 10 minut dziennie. Stopy powinny znajdować się wtedy około 15 cm powyżej poziomu serca, wówczas następuje poprawa odpływu krwi z nóg do serca.
Pomyśl o rzuceniu palenia
Pozbądź się zbędnych kilogramów. One również utrudniają krążenie w nogach.
Zadbaj o piękne nogi w Centrum Medycznym Dębina.
Zapraszamy na konsultacje chirurgiczną oraz USG żył do Centrum Medycznego Dębina. Badanie USG oraz kwalifikację do zabiegu przeprowadzi pan dr Łukasz Gałuszka chirurg naczyniowy, który na codzień pracuje w Oddziale Chirurgii Naczyniowej w Sanoku oraz wykonuje większość z wyżej wymienionych zabiegów.