USG naczyń obwodowych, w tym tętnic szyjnych i kręgowych (badanie dopplerowskie), jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w celu diagnozowania chorób układu krążenia.
Pozwala ono, na wykrycie groźnych zmian w układzie sercowo-naczyniowym praktycznie całego organizmu. USG dopplerowskie, ma bardzo szerokie zastosowanie diagnostyczne. Wykorzystuje się je zarówno w badaniu górnych części ciała, jak i do badania żył kończyn dolnych pod kątem zakrzepicy i niewydolności.
USG tętnic szyjnych – metody
Badanie dopplerowskie można wykonać dwiema metodami:
Metodą dopplera fali pulsacyjnej
Badanie tą metodą, umożliwia dokonanie oceny zmian w natężeniu przepływu krwi. Tworzy obraz zarówno naczyń krwionośnych, jak i otaczających je narządów i tkanek.
Metodą kolorowego dopplera
W badaniu tą metodą, za pomocą barw, uwidoczniona zostaje prędkość i kierunek przepływu krwi w naczyniach. Nasycenie kolorów zmienia się w zależności od kierunku przepływu fal do lub od głowicy. Odpowiada to zróżnicowaniu szybkości przepływu krwi i umożliwia lokalizację naczyń, których ścianka ma nieprawidłową budowę.
Wskazania
Badania USG naczyń tętnic szyjnych, wykonuje się w celu zdiagnozowania tętnic, doprowadzających krew do mózgu oraz oceny ryzyka udaru mózgu i zawału serca.
Do najczęstszych wskazań, kwalifikujących pacjenta do ultrasonografii tętnic, należą:
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
- przebyty udar mózgu,
- przebyty zawał,
- nadciśnienie tętnicze.
Przygotowanie do badania
Badanie USG tętnic szyjnych, nie wymaga specjalnych przygotowań, ani stosowania znieczulenia.
Przebieg badania
Tak jak w przypadku innych badań USG, badanie USG tętnic szyjnych jest bezbolesne i nieinwazyjne.
Na skórę w miejscu badania, lekarz nakłada żel ułatwiający przenikanie fali akustycznej, a następnie przesuwa pod skórze głowicę ultrasonografu. Jednocześnie analizuje i omawia przesyłany na ekran monitora obraz. Całe badanie trwa nie więcej, niż kilkanaście minut.
Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania, są otwarte rany lub oparzenia na ciele pacjenta.