W sytuacji, gdy faktyczne ciśnienie mierzone w domu, różni się od tego, dokonanego w gabinecie lekarskim, zalecane jest przeprowadzenie badania EKG Holter ciśnieniowe, podczas normalnej, codziennej aktywności pacjenta. Dzięki temu, możemy ocenić prawdziwe wartości ciśnienia i zdiagnozować przyczyny odchyleń i nieprawidłowości.
Dodatkowo, możemy przyjrzeć się ciśnieniu tętniczemu w godzinach nocnych i porównać je do wartości pojawiających się w ciągu dnia. Zwykle, w trakcie snu, ciśnienie spada, a rośnie w dzień.
Wzajemne relacje wartości ciśnienia w czasie czuwania i snu, dają możliwość przyporządkowania badanego do jednej z czterech kategorii: dippers, non-dippers, extreme-dippers, inverse-dippers.
Wskazania
Badanie EKG Holter ciśnieniowe, wskazane jest w sytuacji, gdy w ocenie lekarza, pomiar ciśnienia w gabinecie, może być różny od tego, które występuje u pacjenta w normalnych warunkach.
Najczęściej zlecane jest, gdy:
- zachodzą duże wahania ciśnienia między tym mierzonym w gabinecie, a ciśnieniem sprawdzanym przez pacjenta w domu,
- pacjent choruje na cukrzycę typu 1,
- u kobiety ciężarnej pojawi się cukrzyca wikłająca ciążę lub nadciśnienie tętnicze,
- u pacjenta o małym ryzyku sercowo-naczyniowym, pojawia się wysokie ciśnienie w pomiarze gabinetowym,
- pojawiają się zawroty głowy, upadki, omdlenia, sugerujące spadki ciśnienia tętniczego,
- lekarz podejrzewa u pacjenta nocne wahania ciśnienia
Przygotowanie do badania
Podobnie jak w przypadku zwykłego EKG Holder, tak i tu, zaleca się wzięcie przed badaniem, kąpieli lub prysznica. Gdy pacjent jest w trakcie zażywania leków, powinien je w dalszym ciągu zażywać, również w dniu rozpoczęcia badania i podczas jego trwania. Nie należy jednak w tym czasie, wykonywać żadnych innych badań diagnostycznych.
Strój pacjenta powinien być w miarę luźny, by nie utrudniał założenia mankietu aparatu do pomiaru ciśnienia.
Przebieg badania
Badanie trwa około 24 godzin i w tym czasie, pacjent nie powinien ograniczać swojej aktywności fizycznej. Może wykonywać wszystkie te czynności, które mają miejsce podczas normalnego dnia, związane z pracą, spożywaniem posiłków, odpoczynkiem, ćwiczeniami fizycznymi i snem.
Aparat do pomiaru ciśnienia, zostaje przymocowany w godzinach porannych i powinien być noszony na ramieniu przez cały czas, aż do następnego dnia, do godziny wyznaczonej przez lekarza.
Aparat dokonuje pomiarów zwykle z częstotliwością co 15 minut w dzień i co pół godziny w nocy.
W trakcie badania, pacjent jest proszony o prowadzenie specjalnego dziennika czynności, stanów emocjonalnych i związanych z nimi objawów fizycznych. Powinny się w nim znaleźć informacje na temat godzin aktywności fizycznej i odpoczynku, pór przyjmowania posiłków i leków oraz zaistniałych sytuacji wywołujących stres. Badany nie powinien w tym czasie prowadzić pojazdów mechanicznych.