EKG spoczynkowe (Elektrokardiografia) jest badaniem diagnostycznym. Zalecane jest w celu oceny rytmu własnego serca, sprawdzenia przewodzenia bodźców elektrycznych w mięśniu sercowym oraz nieprawidłowości w jego ukrwieniu.
W trakcie EKG spoczynkowego, w sposób nieinwazyjny, sprawdzamy, z czego mogą wynikać zaburzenia w pracy serca. Na podstawie zmian elektrycznych, powstających na powierzchni ciała pod wpływem prądu elektrycznego, jesteśmy w stanie w porę zdiagnozować chorobę i zlecić odpowiednie leczenie.
Wskazania
EKG spoczynkowe wykonywane jest u osób, które:
- ukończyły 40 lat i choć nie skarżą się na dolegliwości wynikające ze złej pracy serca, to w ramach okresowych badań kontrolnych, powinny się przebadać, by wystarczająco wcześnie wykryć zmiany chorobowe. Wiele z nich przebiega bezobjawowo, stąd tak ważna jest w tym wieku profilaktyka;
- są zdrowe, ale ich zawód wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie i życie innych ludzi, na przykład kierowcy i piloci;
- skarżą się na:
- omdlenia oraz utratę przytomności,
- duszności,
- nadciśnienie tętnicze,
- ból w klatce piersiowej,
- kołatania serca.
Nie zawsze dolegliwości w klatce piersiowej, świadczą o chorobach serca. Mogą być związane z problemami zdrowotnymi układu oddechowego, przewodu pokarmowego, czy też układu kostno-stawowego oraz mięśniowego.
Przygotowanie do badania
Na dzień przed badaniem, nie wolno pić alkoholu oraz wykonywać intensywnych ćwiczeń.
W sytuacji, gdy na co dzień przyjmowane są leki, w dniu badania również należy je zażyć. Nie powinno się spożywać obfitych posiłków, a na godzinę przed badaniem, trzeba zrezygnować z palenia papierosów.
Na badanie trzeba przyjść 15-30 minut wcześniej, by uspokoić się, odpocząć i wyrównać pracę serca. Wysiłek związany choćby z wejściem po schodach, pośpiech, stres, czy zwykły, szybki marsz, może wpłynąć na wynik badania. Po wejściu do gabinetu, należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach.
W przypadku, gdy pacjent posiada na klatce piersiowej obfite owłosienie, należy je zgolić, by elektrody dobrze przylegały do skóry.
Przebieg badania
EKG spoczynkowe to badanie bezbolesne i bezpieczne. Zwykle trwa ok. 15-20 minut.
W trakcie badania, należy się rozebrać od pasa w górę, odsłonić kostki u nóg i przyjąć pozycję leżącą,. Przedmioty metalowe typu zegarek, okulary i biżuteria, muszą zostać zdjęte. Gdy warunki te zostaną spełnione, lekarz przyczepia dziesięć elektrod. Sześć z nich umieszcza na klatce piersiowej i po dwa na kostkach nóg oraz nadgarstkach.
Gdy wykonywane jest badanie, nie należy się poruszać, ani rozmawiać.
Wyniki po badaniu EKG spoczynkowym
Wyniki w formie zapisu ciągłego na papierze, dostępne są zaraz po badaniu. Ocenione i opisane przez lekarza, przekazane zostają pacjentowi.