Czy naprawdę musimy robić 10 000 kroków dziennie aby zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych chorób związanych z siedzącym trybem życia ?
Nowe badania
mówią, że być może nie musimy chodzić aż tak daleko, aby odnieść korzyści
zdrowotne.
Jeśli zainwestowałeś w nowy smartwatch lub fitness tracker, to prawdopodobnie
słyszałeś już, że powinieneś robić 10 000 kroków dziennie. Jeśli zniechęca Cię
dystans, który powinieneś przejść co dnia mam dla Ciebie dobrą wiadomość.
Badanie opublikowane 29 maja przez JAMA Internal Medicine wykazało, że
wykonując połowę tej liczby kroków każdego dnia nadal masz szansę na na zdrowie
i sprawność.
Naukowcy odkryli, że dla starszych kobiet już nawet 4400 kroków dziennie wiązało się z 41% niższym ryzykiem śmierci w porównaniu z kobietami, które chodziły 2500 kroków dziennie lub mniej. Ponadto nie miało znaczenia, czy kobiety podejmowały dalekie spacery czy po prostu poruszały się po domu.
Ile kroków dziennie – wytyczne
Wytyczne dotyczące prewencji zawału zalecają obecnie 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności w ciągu tygodnia, takich jak szybki marsz. Jak to się przekłada na ilość kroków? Autorzy badania z 29 maja w JAMA Internal Medicine oceniają, że osiągnięcie tego celu wymagałoby około 17 000 kroków tygodniowo co oznacza 2400 kroków dziennie. Podczas normalnej aktywności średnio przechodzimy 4600 kroków co oznacza , że już 7000 kroków dziennie powinno wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie
Skąd wzięło się te 10.000?
Być może zastanawiasz się, skąd pochodzi tajemnicza liczba zalecanych 10 000 kroków dziennie. W 1965 r. Japoński biznes Yamasa Clock and Instrument Company wprowadził do sprzedaży krokomierz o nazwie Manpo-kei, co w języku japońskim oznacza 10 000 kroków. Firma wybrała tę liczbę ponieważ liczba 10 000 napisana po japońsku przypomina chodzącą osobę.
Podczas, gdy reguła 10 000 kroków została rozpowszechniona, tak naprawdę nie było dowodów naukowych, które ją potwierdzają . Dr Lee i jej koledzy chcieli przyjrzeć się temu bliżej. Przebadali 16 741 kobiet (średnia wieku 72 lata). W latach 2011–2015 każda z tych kobiet nosiła urządzenie śledzące jej aktywność przez siedem dni w tygodniu. Naukowcy mieli nadzieję, że znajdą odpowiedzi na dwa główne pytania:
Ile kroków trzeba przejść dziennie aby dłużej żyć?
Czy intensywność ruchu ma znaczenie?
Badacze śledzili zgony w badanej grupie. Okazało się, że śmiertelność była najwyższa wśród osób, które najwięcej czasu spędzały siedząc. Im więcej kroków wykonujemy tym dłużej mamy szansę żyć. Pierwsze efekty osiągamy po przekroczeniu 4700 kroków dziennie ale po przekroczeniu 7500 śmiertelność już nie spada. Najmniej aktywne osoby w badaniu wykonywały dziennie około 2700 kroków. Oznacza to, że nawet nieaktywni dotąd ludzie mogą wydłużyć życie i poprawić własne zdrowie, dodając około 2000 kroków dziennie, czyli około 1,5 km
Co robić na co dzień aby więcej się ruszać?
Wprowadzenie
kilku bardzo prostych zmian pomoże Ci każdego dnia zrobić
odpowiednią ilość kroków.
Wstań i ruszaj się. Wstawaj podczas przerw reklamowych i chodź w miejscu
podczas oglądania telewizji. Nie parkuj blisko wejścia. Parkuj zawsze w
najdalszym zakątku parkingu. Spaceruj z psem, baw się z dziećmi,
wnukami lub zajmuj się ogrodem. Nie pozostawiaj niczego przypadkowi.
Planuj każdy dzień i szukaj okazji do dodatkowego ruchu. Każdy krok się liczy –
pamiętaj.